Formy prowadzenia przez cudzoziemca działalności gospodarczej w Chinach

Share

Wszystkie formy działalności gospodarczej w Chinach podlegają procedurze rejestracji we właściwym biurze SAIC (State Administration for Industry and Commerce) .

Inwestorzy zainteresowani rozpoczęciem działalności w Chinach, mają do wyboru następujące formy prowadzenia działalności:

 

Forma działalności OPIS
Przedstawicielstwo Najprostsza i najtańsza forma prowadzenia działalności. Przedstawicielstwo firmy zagranicznej ma na celu nawiązywanie kontaktów handlowych. Prowadzi działalność w zakresie:·         marketingu i reklamy,

·         serwisowania towarów produkowanych przez macierzystą firmę

·         wyszukiwania partnerów biznesowych, towarów, usług dostawców i odbiorców,

·         kontroli jakości zakupów na rzecz firmy macierzystej.

 

Przedstawicielstwo nie może samodzielnie sprzedawać.

WFOE (Wholly Foreign Owned Enterprise) Przedsiębiorstwo w całości z kapitałem zagranicznym, prowadzone w formie spółki z o.o. Nie  jest wymagany partner chiński. Przeznaczeniem WFOE jest prowadzenie działalności produkcyjnej. Odmianą WFOE jest FICE (Foreign Invested Commercial Enterprise) dla celów działalności usługowej i handlowej.
Joint Venture – Equity oraz Cooperative  Dwie formy przedsiębiorstwa o kapitale mieszanym, chińsko – zagranicznym: w obu przypadkach zwykle chiński partner zapewnia pracowników oraz prawo do używania ziemi i budynków przemysłowych, natomiast firma zagraniczna wnosi technologię, maszyny i kapitał. Również organy tych przedsiębiorców są takie same – zarząd i rada nadzorcza. W obu przypadkach w skład zarządu musi wchodzić Chińczyk, który odpowiada za politykę kadrową. Od 1 marca 2014 roku:·         zniesiony został wymóg co do minimum kapitału zakładowego spółek przy pozostawieniu wyjątków, dotyczących minimów dla poszczególnych branż czy typów spółek.

·         Zniesiony został termin do pokrycia zadeklarowanego kapitału zakładowego. Zakładając spółkę JV można teraz dowolnie wskazywać termin, w którym to zostanie on wniesiony i w jakiej wysokości (bez żadnych ograniczeń);

·         Cały kapitał zakładowy może zostać pokryty aportem, a nie jak do tej pory jedynie w 70% ( do tej pory proporcje te wynosiły maksymalnie 30% gotówka i 70 % aport).

·         SAIC nie jest już umocowany do kontrolowania wysokości deklarowanego w umowie spółki kapitału zakładowego. Może to oznaczać, że SAIC zarejestruje spółkę działającym w danej branży, z kapitałem niższym od wymaganego.

W przypadku formy equity, podział zysku i strat jest proporcjonalny do wysokości posiadanych udziałów; w przypadku cooperative – zależy od woli stron i treści umowy. Equity J.V. może działać wyłącznie w formie spółki z o.o, podczas gdy w przypadku Cooperative J.V. forma może dowolna, poza spółką akcyjną.

Czas trwania każdej Joint venture jest określony w zezwoleniu (business licence).

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, spółki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = pięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>