Spory pomiędzy chińskimi firmami nie mogą być rozpatrywane przez zagraniczne sądy arbitrażowe

Share

Zakładając firmę w Chinach, musimy pamiętać, że nawet jeżeli posiadamy 100% udziałów w tej firmie (czyli kapitał jest w całości zagraniczny)  będziemy traktowani przez sądy chińskie jak firma chińska.  A to rodzi określone konsekwencje, np w zakresie możliwości poddawania ewentualnych sporów pod rozstrzygnięcie obcych ( z punktu widzenia Chin) sądów polubownych.

Przykładem może być spór pomiędzy firmami Chao Lai Xin Sheng i Suo Wang Zhi Xin (z siedzibą w Pekinie ale  będąca w całości własnością inwestora koreańskiego) , który został rozstrzygnięty przez Korean Commercial Arbitration Board. Po uzyskaniu korzystnego wyroku, firma   Suo Wang Zhi Xin wystąpiła o uznanie wyroku do właściwego sądu w Pekinie ( Sąd Ludowy Średniej Instancji Nr 1 w Pekinie) Sąd powołując się na chińskie prawo arbitrażowe, przepisy chińskiego postępowania cywilnego oraz ustawę o stosunkach cywilnych z podmiotami zagranicznymi a wreszcie na Konwencję Nowojorską orzekł co następuje:

Umawiające się strony w stosunkach międzynarodowych  mogą  według swego uznania poddać spór pod rozstrzygnięcie krajowego lub zagranicznego sądu polubownego. W przepisach prawa chińskiego bark jest jednak analogicznego zapisu, pozwalającego firmom chińskim na wybór zagranicznego sądu. Sua Wang Zhi Xin jest spółką prawa chińskiego zarejestrowaną w Pekinie i jest w związku z tym podmiotem krajowym a nie zagranicznym. Zapis na koreański sąd polubowny  jest nieważny a wyrok tego sądu nie może zostać uznany i wykonany na terenie CHRL.

Warto o tym rozstrzygnięciu pamiętać przy prowadzeniu działalności w Chinach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii inwestowanie w Chinach, sądy i arbitraż, spółki, szkolenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć − = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>